كشور لهستان درمركز اروپا واقع شده و پايتخت اين كشور شهر ورشو ميباشد.مهمترين شهر اقتصادي و صنعتي آن نيز شهر لودز است.در تصوير زير ميزان مذهب گرايي افراد لهستاني را ميبينيد.

لهستان از نظر اقتصادي در گذشته به پيشرفت هاي زيادي دست يافته است.

كليد اصلي رشد اقتصاد لهستان

۱⃣ اقتصاد کشور لهستان پس از ۴۵سال تحت سلطه کمونیسم، تقریبا فروپاشیده بود و تورم آن به ۶۴۵درصد رسیده و خیلی از شرکت ها و کارخانجات دولتی بسیار بی بازده و از نظر تکنولوژی روز، عقب مانده و زیان ده بودند.
۲⃣ طرح موسوم به Balcerowicz که در لهستان دهه ۹۰میلادی، پس از فروپاشی بلوک شرق، که لهستان نیز بخشی از آن بود، به اجرا درآمد، طرحی بسیار جسورانه بود که توسط وزیر اقتصاد لهستان، «لچک بالچروویتس» طرح ریزی و اجرا شد.

۳⃣ از بندهای مهم این طرح بسیار جسورانه اقتصادی، که اقتصاد ایران نیز نیاز مبرم به آن دارد، تعدیل گسترده کارکنان شرکت ها و ادارات دولتی و توقف افزایش سالیانه حقوق و دستمزدها بود. البته برای جلوگیری از تبعات گسترده اجتماعی چنین طرحی، مقرر شد کارگران و کارکنان شرکت ها و اغلب ادارات دولتی، با دریافت پایه حقوق حداقلی، خانه نشین شوند و مادامی که برای خود شغلی در چرخه تولید پیدا نکرده اند، مقرری محدودی از دولت دریافت کنند.

در واقع دولت با پذیرش ریسک، نگاه اشتغال زایی به شغل های غیرضروری دولتی را با تعدیل گسترده نیروی کار حذف کرد و دولت را بسیار کوچک و در عین حال کارآمد کرد. افراد زیادی که بیکار شده بودند، اما مستمری از دولت دریافت می کردند، به تدریج جذب شغل های مولد در بخش خصوصی شدند و دولت نیز مستمری آن ها را قطع می کرد.

۴⃣ دولت همچنان مصمم بود علاوه بر کاهش تعداد کارکنان، هزینه های جاری، شامل حامل های انرژی را در سازمان ها و کارخانه های دولتی که مصرف بالایی داشت، کم کند. به طوری که برخی از ادارات دولتی با یک دهم کارکنان قبلی مجبور به کار بودند.

۵⃣ در طی اجرای این طرح ۱/۱۰۰/۰۰۰نفر در ادارات و شرکت های دولتی، شغل های غیرضروری خود را از دست دادند و دولت، تصدی گری خود در اقتصاد را رها کرد.

۶⃣ فقط ۳سال بعد از اجرای این طرح ۶۰۰/۰۰۰شرکت خصوصی در لهستان تاسیس شدند و برای ۱/۵۰۰/۰۰۰نفر شغل ایجاد شد و افراد زیادی که تا قبل از آن، در شرکت ها و ادارات دولتی به کارهای غیرمولد و وقت گذرانی مشغول بودند، وارد چرخه واقعی اقتصاد شدند.

۷⃣ در نتیجه این طرح، در بین سال های۱۹۸۹ تا۲۰۰۰، اقتصاد لهستان به شکوفایی رسید و بالاترین نرخ رشد اقتصادی در شرق اروپا را از آن خود کرد. هم اکنون اقتصاد لهستان با تولید ناخاص داخلی ۴۷۰میلیارد دلار و سرانه تولیدناخالص ۱۲/۴۰۰دلار، تقریبا ۳برابر اقتصاد ایران تولید سرانه دارد.

۸⃣ ایران با داشتن ۴میلیون نفر کارمند و حقوق بگیر بخش دولتی، جزو کشورهای بسیار پرهزینه، از نظر هزینه های جاری است. این در حالی است که کشور ژاپن با ۱۲۷میلیون نفر جمعیت، معادل ۱/۵برابر جمعیت ایران و اقتصاد سوم جهان، فقط ۷۵۳هزارنفر کارمند دارد که یک پنجم کارمندان ایران است. امریکا با ۳۲۳میلیون نفر جمعیت و اقتصاد ۱۸/۵تریلیون دلاری اش، فقط ۲/۷۰۰/۰۰۰کارمند دولتی دارد و جالب این که از این تعداد، ۱/۱۰۰/۰۰۰نفر پلیس هستند.

۹⃣ در کنار کوچک کردن دولت، کارآمد کردن آن نیز ضروری است. از میان ۴/۰۰۰/۰۰۰حقوق بگیر دولت، حدود ۹۰۰نفر در سطح وزیر و معاون وزیر و ۱۲۴/۰۰۰نفر مدیران ستادی و استانی و روسای ادارات و ۲۹۶/۰۰۰نفر مدیران عملیاتی و رده های پایین تر می باشند. متاسفانه اغلب مدیران، فاقد دانش زبان خارجی و IT هستند که از ملزومات مدیریتی نوین هستند.

در اغلب کشورهای توسعه یافته، دولت ها کوچک، اما بسیار کارآمد هستند و آزمون های موسوم به CSE برای استخدام در دولت برگزار می شود که آزمون بسیار بسیار سختی است و فقط نخبگان جامعه می توانند در آن قبول شوند. بنابراین راه را برای قبیله گرایی و استخدام نورچشمی ها می بندد

در کشور لهستان ،حدود ۴۵۷ دانشگاه و موسسات عالی در سطح تحصیلات عالی وجود دارد.
از جمله ۱۳۱ دانشگاه دولتی و ۳۲۶ دانشگاه خصوصی که تقریبا ۲ میلیون دانش آموز را از سال ۲۰۱۰ داشته اند.

هزینه تحصیل در کشور لهستان چقدر است؟

هزینه های تحصیلی از ۲۰۰۰ تا ۶۰۰۰ در سال بستگی به موسسه و برنامه تحصیلی دارد. تحصیل در لهستان در مقایسه با سایر کشورها بسیار مقرون به صرفه است.

چقدر یک دانشجو می تواند در کشور لهستان درآمد کسب کند؟

حداقل دستمزد در لهستان ۳۱۷ یورو در ماه است. یک دانشجو قادر خواهد بود بین ۲٫۵ تا ۳٫۷۵ یورو ساعتی دریافت کند.

آیا در لهستان دانشگاه رایگان است؟

هزینه تحصیل در لهستان در حالی که شهروندان لهستان برای هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی پرداخت نمی کنند، دانشجویان بین المللی هزینه های تعیین شده توسط دانشگاه ها را به عهده می گیرند. این هزینه ها حداقل ۲۰۰۰ یورو برای لیسانس، دوره های کارشناسی ارشد و مطالعات حرفه ای است که البته به دانشگاه مورد نظر بستگی دارد.

آیا لهستان کشور مناسبی برای تحصیلات عالی تر هست؟

دانشجویان بین المللی موافق هستند که دانشگاه های لهستان بهترین آموزش عالی را در اروپا می گذرانند.
از جمله آن که ۶ موسسه برتر دانشگاهی در این کشور وجود دارد.
لهستان در پنجمین رتبه در اروپا از میزان تحصیل برخوردار است. اگر ما در اکثریت با سایر کشورهای اروپایی مقایسه کنیم، لهستان کشور کم هزینه ای است که به راحتی می تواند محل اقامت خود را با هزینه کم پیدا کند.

چه میزان ساعت دانشجو می تواند در لهستان کار کند؟

طبق قوانین عمومی قانون لهستان، یک هفته کار استاندارد ۴۰ ساعت است که در ۵ روز کاری است که روزانه به طور متوسط ۸ ساعت است و در اکثر محل های کار مشغول به کار است.

آیا داشتن آیلتس برای تحصیل در لهستان نیاز است؟

اگر چه لهستانی زبان رسمی در لهستان است،دانش آموزان نیاز به دانستن لهستانی برای تحصیل در لهستان را ندارند، زیرا بیشتر دوره های ارائه شده به زبان انگلیسی تدریس می شود. همچنین،دانشگاه از شما خواستار این مدرک باشد، مهارت های زبان مانند TOEFL، IELTS مورد نیاز است.

آیا اجازه کار در لهستان آسان است؟

این به این دلیل است که لهستان بخشی از پیمان شنگن است. شش ویزای شنگن معتبر هستند برای سه ماه. با این حال، برای اینکه به طور قانونی در لهستان کار کرد، مهاجرت باید علاوه بر ویزا برای درخواست مجوز کار درخواست دهید.

دانشگاه های مورد تاييد وزارت علوم در لهستان

گروه ب (خوب) لهستان

Academy of Music, Krakow
Jagiellonian University
Josef Pilsudski University of Physical Education in Warsaw
Karol Szymanowski Academy of Music, Katowice
Nencki Institute of Experimental Biology of Polish Academy of Sciences
University of Arts in Poznan (صرفاًمقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد)
University of Silesia in Katowice
Warsaw University

گروه ج (متوسط)

Academy of Sciences
Academy of Science & Technology – Krakow صرفاً تا مقطع کارشناسی
Adam Mickiewicz University, Poznan
Akademia Gorniczo-Hutnicza im. Stanislawa Staszica – AGH صرفاً تا مقطع کارشناسی
Fryderyk Chopin University of Music صرفاً در رشته های مربوط به موسیقی و هنر
Gdansk University of Technology مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد صرفاً در رشته های مهندسی عمران، معماری، الکترونیک، مخابرات، مکانیک، کشتی سازی؛ مقطع دکتری صرفاً در رشته های مهندسی عمران، مکانیک، مخابرات و الکترونیک
Lazarski University صرفا تا مقطع کارشناسی ارشد در رشته های اقتصاد، بازاریابی، تجارت، مدیریت، بیمه، حقوق
Lodz Polytechnic University صرفاً رشته های مهندسی مکانیک، برق، نساجی و شیمی
Lodz University صرفاً رشته های ریاضی، فیزیک، شیمی و زیست شناسی
Polytechnic University – Rzeszow صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
Polytechnic University Tadeusz Kosciusko Krakow صرفاً تا مقطع کارشناسی ارشد
Polytechnic University, Warsaw
Polytechnic University, Wroclaw صرفاً رشته های فنی و مهندسی
Poznan University of Technology صرفاً رشته های فنی و مهندسی
Stanislaw Moniuszko Academy of Music
University of Information Technology & Management , Rzeszow صرفا مقاطع کارشناسی وکارشناسی ارشد در رشته های تکنلوژی اطلاعات ومدیریت
Vistula University
Warsaw University of Life Sciences
Wroclaw University
Wroclaw University of Environmental & Life Sciences صرفاً رشته های کشاورزی، دامپزشکی، علوم طبیعی و محیط زیست

نظام آموزشی این کشور چگونه است و مدت هر مقطع تحصیلی چقدر است؟

تحصیلات ابتدایی و متوسطه در لهستان از ۵ تا ۶ سالگی شروع شده و به مدت ۱۲ تا ۱۳ سال طول           می کشد. همه دانش آموزان لهستانی ملزم به گذراندن ۱ سال پیش دبستانی هستند.  بعد از پایان تحصیلات متوسطه با شرکت در یک آزمون سراسری مجوز لازم جهت تحصیلات دانشگاهی را کسب می کنند. تحصیلات تا مقطع دیپلم برای لهستانی ها اجباری است همچنین دوره تحصیلی در لهستان ترمی است که هر سال شامل دو ترم است. مدت تحصیل در مقطع کارشناسی معمولا ۷ تا ۸ ترم می باشد.(۳٫۵ تا ۴ سال) در مقطع کارشناسی ارشد نیز عموما ۳ تا ۴ ترم است.(۱٫۵ تا ۲ سال) و در دکترا نیز مدت تحصیل ۴ سال به بالاست.

زبان مراکز آموزشی و دانشگاهی چیست؟آیا دانشگاه معتبر انگلیسی زبان هم دارد؟

تحصیل در لهستان رسما به زبان لهستانی است،اما اکثر دانشگاه ها همزمان رشته هایی را به زبان انگلیسی ارائه می کنند. دانشگاه های لهستان از نظر استانداردهای  آموزشی از اعتبار بالایی برخوردارند.

میانگین هزینه تحصیل در مقاطع مختلف چقدر است؟ و آیا دانشگاه رایگان هم دارد؟

شهریه دانشگاه های لهستان با توجه به دانشگاه ها و رشته تحصیلی متفاوت است.

سالانه حدود ۲۰۰۰ تا ۴۰۰۰ یورو برای آموزش عالی و حرفه ای در مقطع کارشناسی

سالانه حدود ۳۰۰۰ تا ۵۰۰۰ یورو برای مقطع کارشناسی ارشد

سالانه حدود ۳۰۰۰ یورو برای کلاس های فنی و حرفه ای و دوره های کارآموزی

سالانه حدود ۲۰۰۰ یورو برای کلاس های زبان،که برای آماده سازی دانشجویان در لهستان می باشد.

در مقطع دکترا نیز شهریه دوره ۶ ساله دکترای پزشکی ۱۱٫۱۰۰  یورو به ازای هرسال می باشد. این مبلغ در طول شش سال ثابت است.

شهریه دوره ۴ ساله دکترای پزشکی ۱۴٫۴۰۰  یورو به ازای هر سال می باشد. این مبلغ در طول چهار سال ثابت است.

شهریه دوره ۵ ساله دکترای دندانپزشکی به ترتیب سال اول ۱۵٫۰۰۰ – سال دوم ۱۵٫۸۰۰ –                            سال سوم ۱۶,۵۰۰ – سال چهارم ۱۷٫۴۰۰ و سال پنجم ۱۸٫۲۰۰ یورو می باشد.

شهریه دوره ۵ ساله فوق لیسانس داروسازی ۹٫۵۰۰  یورو در سال می باشد. این مبلغ در طول پنج سال تغییری نمی کند.

میانگین هزینه زندگی در سال برای یک دانشجو چقدر است؟

– کسانی که از خوابگاه استفاده می کنند:

– کسانی که به طور شخصی محلی برای اقامت اجاره می کنند:

برای برآورد هزینه زندگی عوامل متعددی دخالت دارند،از قبیل:شهر و دانشگاه محل تحصیل،آیا دانشجو مجرد است یا متاهل،فرزند دارد یا ندارد و با چه معیار و استانداری زندگی می کند. به هر حال برای یک دانشجو مجرد با کیفیت متوسط زندگی،هزینه زندگی ماهیانه بین ۳۰۰ تا ۴۵۰ یورو پیش بینی می شود.

سال تحصیلی چگونه است و تعطیلات پایان سال تحصیلی چقدر است؟

سال تحصیلی در دانشگاه های لهستان از یکم ماه اکتبر شروع می شود،در برخی دانشگاه ها بسته به رشته تحصیلی ممکن است که تحصیل از اواخر ماه سپتامبر شروع شود،این ترم که ترم زمستان خوانده می شود در ماه ژانویه به پایان می رسد. ترم بعدی که ترم تابستان است از ماه فوریه شروع شده و تا ماه ژوئن ادامه می یابد. بنابراین از اواسط ماه ژوئن تا پایان ماه سپتامبر تعطیلات تابستانی دانشجویان می باشد. یک مرحله از امتحانات جبرانی دانشجویان در ماه سپتامبر انجام می شود.

آیا در مدت تعطیلات آخر سال تحصیلی،دانشگاه محل اقامت در اختیار دانشجو قرار می دهد یا خیر؟

بله،با توجه به شهر محل تحصیل و سیاست های شرکت هایی که خانه های دانشجویی را عرضه می کنند،

احتمال دریافت اقامتگاه رایگان وجود دارد.

بیمه تحصیلی و درمانی دانشجو در این کشور چگونه است؟

دانشجویانی که از خارج اتحادیه اروپا جهت تحصیل به لهستان می روند ملزم به خرید بیمه درمانی

می باشند. همچنین دانشجویان می توانند از طرح دولتی لهستان بهره مند شوند که جهت استفاده از آن

دانشجویان باید برگه تاییدیه ثبت نام دانشگاه را به همراه کارت دانشجویی و ویزای معتبر ارائه دهند.

دریافت ویزا برای اولیای دانشجو چگونه است؟    

دانشجویان می توانند با ارسال دعوتنامه برای والدین خود،آنها را به لهستان دعوت کنند که درصورت

نبودن مشکل خاصی برای والدین،از قبیل  وجود سابقه درخواست پناهندگی و یا پرونده در پلیس

بین الملل،والدین به راحتی ویزای شنگن دریافت می کنند که علاوه بر دیدار فرزند خود می توانند به سایر

کشورهای عضو پیمان شنگن نیز سفر کنند.

آیا دانشجو به هنگام تعطیلات دانشگاهی می تواند در آنجا کار کند؟

بله،می تواند به راحتی کارهای نیمه وقت انجام دهد،از نظر قانونی دانشجویانی که خارج از اتحادیه اروپا

جهت تحصیل به لهستان می روند نیاز به مجوز کاری دارند،البته در ماه های جولای،اگوست و سپتامبر

می توانند بدون نیاز به مجوزهای لازم به صورت قانونی کار کنند.

دوره های زبان لهستانی چه مدت و چه مبلغ است؟

عموما دوره های زبان لهستانی در سطح پیشرفته بوده و مبلغ آن در یک سال بین ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ یورو

می باشد.

آیا ویزای دانشجویی در این کشور برای چندبار ورود و خروج است؟

بله،ویزای صادره برای دانشجویان،برای چند بار ورود و خروج است.

نام رسمی: جمهوری لهستان

پایتخت: ورشو

تاریخ استقلال: دارای قدمت تاریخی

زبان: لهستانی(رسمی)

مساحت: ۳۱۲٫۶۸۵ کیلومتر (شصت و هشتمین کشور جهان از وسعت جغرافیایی)

جمعیت: ۳۸٫۱۴۶٫۰۰۰ نفر در سال ۲۰۰۹ (سی و چهارمین کشور جهان از نظر جمعیت)

نوع حکومت: جمهوری چند حزبی با دو مجلس قانون گذاری

نژاد: لهستانی ۹۰% – اوکراینی ۴% – آلمانی ۴% – متفزقه ۲%

دین: کاتولیک ۸۸٫۷% – ارتدکس ۱٫۳% – پروتستان ۰٫۴% – متفرقه ۹٫۹%

واحد پول: زلوتی

شهرهای مهم: ورشو – کراکوف – لدز – پزنان – گدانسک – وراتسلاف

* لهستان نیز عضو اتحادیه ی اروپا،منطقه شنگن نظیر کشورهای آلمان، فرانسه، ایتالیا، سوئد، بلژیک و سایر کشورها می باشد.

*واحد پول لهستان در رابطه با مقیاس واحد پول اروپا مستقل است، که این نکته ای بر اهمیت این کشور در اروپا می باشد.